Domů > Jak snížit krevní tlak

Jak snížit krevní tlak

Vysoký krevní tlak představuje velké riziko infarktu, mrtvice nebo selhání ledvin. V České republice se odhaduje, že vysokým tlakem trpí přibližně 2 miliony lidí, přičemž většina o své hypertenzi vůbec neví. Vhodnou úpravou životního stylu lze krevní tlak snížit i bez pomocí léků, samozřejmě je k tomu ale zapotřebí pevná vůle.

Změna jídelníčku

V prvé řadě je potřeba omezit příjem soli resp. sodíku. To neznamená jen omezit přisolování jídla, ale vybírat potraviny, které mají nízký obsah soli. Příjem soli za den by neměl překročit 5 gramů. Vyvarujte se slaného pečiva, sýrů, uzenin, pokrmů v konzervách, brambůrků a také některých nápojů s vyšším obsahem sodíku (např. Poděbradka nebo Hanácká minerálka). Z masa je vhodnější drůbeží maso a ryby. Jezte hodně ovoce a zeleniny, ty totiž obsahují hodně draslíku, který naopak snižuje hladinu sodíku v těle. Pomoci mohou i některé přírodní doplňky stravy.

Snížení váhy

Pokud se Vám podaří snížit váhu o 10%, můžete počítat s tím, že Vám významně klesne i krevní tlak. Zvyšte Vaši pohybovou aktivitu a pravidelně cvičte, ideálně alespoň 3krát týdně. Není důležité se krátkodobě přepínat, vhodnější je delší cvičení a vytrvalost. Doporučenými aktivitami jsou plavání a jízda na kole.

Zbavte se stresu

Víte, že za Vaším vyšším krevním tlakem stojí často stres v práci nebo v rodině? Zkuste zvolnit tempo a více relaxovat, uvidíte, že Vám za to Vaše tělo bude vděčné!

Stop cigaretám, alkohol s mírou

Pro hodně lidí nepřekonatelný problém. Přitom je dokázáno, že cigaretový kouř obsahuje látky, které způsobují zúžení a ucpávání cév a to je základ hypertenze. Nadměrná spotřeba alkoholu zas kromě zvýšeného tlaku způsobuje i odolnost proti lékům, pokud už nějaké na vysoký tlak berete. Můžete si dopřát denně půllitr piva nebo skleničku vína.

      
Menu
Tip na domácí měření tlaku
Klinicky ověřený tlakoměr, 3 roky záruka

 Klinicky ověřený tlakoměr, 3-letá záruka

Zajímavé odkazy

TopSerialy a filmy zdarma ke shlédnutí - Filmy online
Anketa
Jaký máte krevní tlak?   do 120 / 80 215 (19%)

   do 140 / 90 470 (42%)

   do 179 / 104 329 (29%)

   nad 179 / 104 86 (8%)

   nevím 20 (2%)

Odběr novinek

Copyright © 2011-2019 tlakomery.webuje.cz | Mapa webu | Doporučujeme: www stránky zdarma www stránky | administrace webu